Technorattan czy drewno na balkonie?

Wiele osób, szczególnie wiosną i latem planuje zaaranżowanie balkonu lub tarasu. Tak jak w przypadku każdej aranżacji, może pojawić się wiele dylematów. Jeden z nich z całą pewnością pojawi się podczas wyboru mebli. Decyzja może okazać się bardzo trudna, szczególnie że na rynku jest dostępnych wiele modeli hamaków, huśtawek ogrodowych, zestawów ogrodowych, w wielu różnych kolorach i o różnych funkcjach. Jeżeli kolorystyka jest już wybrana i wiadomy jest styl, w jakim ma być urządzony balkon lub taras, warto przemyśleć na pozór mało istotną kwestię, mianowicie to, z jakiego tworzywa powinny być wykonane meble. Od tego zależy nie tylko komfort wypoczynku, ale również zakres prac związanych z utrzymaniem mebli w należytym stanie.

Meble drewniane

Naturalne drewno, odpowiednio zaimpregnowane bądź pomalowane na konkretny kolor, zawsze prezentuje się wspaniale, szczególnie na zewnątrz, w towarzystwie kwiatów i roślin zielonych. Ważne jest jednak to, że drewno po czasie może blaknąć, a nieodpowiednio zabezpieczone, próchnieć i gnić. W przypadku mebli drewnianych warto chować je przed deszczem wewnątrz domu lub pod zadaszeniem balkonu czy tarasu. Słońce padające przez część dnia na balkon również może wpłynąć na wygląd drewnianych mebli, które będzie trzeba na nowo malować i impregnować. W przypadku mieszkań w bloku czy kamienicy, chowanie mebli do wnętrza może okazać się bardzo problematyczne z powodu małej ilości miejsca i faktu, że meble drewniane są zwykle sporych gabarytów, szczególnie sofy balkonowe czy fotele. Takie meble zdecydowanie bardziej sprawdzą się w ogrodzie, aniżeli na balkonie czy tarasie.

Meble z technorattanu

Technorattan to tworzywo sztuczne, które fakturą przypomina plastik, natomiast stworzony jest na kształt rattanu w formie długich pasków, z których uplecione są m.in. meble. Rattan to nic innego jak winorośl palmowa, która świetnie nadaje się do wykonania plecionych mebli. Jest to jednak surowiec naturalny, który podobnie jak drewno, wymaga zachowania środków ostrożności, które uchronią meble przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Technorattan jest na tyle wytrzymały, że meble wykonane z tego tworzywa mogą stać na deszczu czy słońcu, natomiast nie wpłynie to ani na ich kolor, ani na wytrzymałość. Takie meble mogą spokojnie stać na balkonie nawet zimą, dzięki czemu będą idealne dla każdego, nawet umieszczone na małym balkonie w mieszkaniu, które jest pozbawione komórki lokatorskiej czy garażu.

Technorattan czy drewno na balkonie?
Oceń ten post